הסדנאות שלנו

החזון שעמד לנגד עינינו בפתיחת מרכז יצירה מגוון כזה, הוא הרצון שכל תלמיד יוכל להיפגש עם הצד היצירתי שבו.
במהלך השנה, התלמידים ממשיכים לקחת חלק בפיתוח ובניית פרוייקטים אמהותיים רבים ברחבי הישיבה, תוך עידוד המעורבות, היזמנות והחשיבה הייצירתית שלהם.

מרכז היצירה הוקם לפני מספר שנים בישיבתנו. תלמידים מכל שכבות הגיל היו שותפים פעילים בהקמת מרחב היצירה והגיעו לשם כך בכיף אף במהלך חופשת הקיץ.  המרכז כולל בתוכו תחומי אמנות רבים; מצד אחד אמנות פלסטית: קרמיקה ופיסול, ציור, שילוב אמנויות וגילוף בעץ ועוד. מצד שני הוא כולל את אומנויות הבמה והמוסיקה. במרכז ישנם חדרי מוסיקה והקלטות, דרמה ותאטרון, וכן מתחם חקלאות.

החזון שעמד נגד עינינו בפתיחת מרכז יצירה מגוון כזה, הוא הרצון שכל תלמיד יוכל להיפגש עם הצד היצירתי שבו (צד שבדרך כלל לא יכול לבוא לידי ביטוי במסגרת הלימודים הרגילה), ובכך לתת מענה למכלול כוחות הנפש הקיימים בו. המרכז נבנה מתוך אמונה שבאמצעותו יזכה כל תלמיד להעשיר ולהפרות את עולמו, וממלא להתמלא בכוחות מחודשים להתמיד ולהצליח בשאר התחומים הרוחניים והלימודיים בישיבה ומחוצה לה. 

במסגרת הפעילות במרכז היצירה, התלמידים רוכשים כלים לביטוי רגשי, כך שלאחר מכן הם מסוגלים להשתמש באותם כלים כדי להביע רעיונות שנלמדו בשיעורים הכיתתיים וליצור חיבור בין עולמות הלמידה בכיתה ובין עולם היצירה.

מעבר לכך, תלמידים הזקוקים לזמן של העצמה וליווי אישי להתמודדות מיטבית עם בעיות רגשיות שונות, מקבלים זאת בסיוע אנשי מקצוע, באופן מורחב ופרטני, במרחב היצירה.

במהלך השנה, התלמידים ממשיכים לקחת חלק בפיתוח ובניית פרויקטים אמנותיים רבים ברחבי הישיבה,  תוך עידוד המעורבות, היזמות והחשיבה היצירתית להם. השותפות הפעילה תורמת לתחושת המסוגלות העצמית שלהם ולבניית אמונה ביכולתם לחלום על שינוי ולהוציא זאת לפועל.

יש לציין כי מאז הקמת מרחב היצירה, תלמידים רבים ניגשים מיוזמתם ומבקשים להיות חלק מהעשייה תוך העלאת רעיונות ויוזמות חדשים לקידום ופיתוח האקלים הישיבתי.

גם תחום החקלאות, תופס מקום נכבד בעשייה, כאשר העיסוק בו החל הרבה לפני פתיחת מרכז היצירה. במסגרת פרויקט זה, התלמידים מתחברים לטבע להתחדשות המופלאה בגלגל עונות השנה תוך הכרה ולימוד מוחשי של כל הנוגע בתהליכי הצמיחה והסבלנות שעבודת האדמה טומנת בחובה. 

סדנת ציור

אמנות ויצירה בכלל מבטאים מקום פנימי היוצא מתוך נפש היוצר. דרך היצירה מתרחש תהליך של גילוי העצמי והכוחות שבי המעלים את המודעות דרך אמצעים אמנותיים מגוונים כהזדהות עם בורא עולם. האמנות מאפשרת לפתח תקשורת עם עצמי, עם הזולת ועם ה' ומבטא את כל הטוב ש-ה' שולח. באגרת שכתב הרב קוק בשנת תרס"ח לאנשי אגודת "בצלאל" מביא הרב קוק את אמונתו בחיבור בין אמנות לאמונה וראה באמנות ביטוי להתגלות האלוקי שבנו. אמנות וציור בפרט תורם לפיתוח החוויה האסטטית.

בסדנת ציור מתנסים בפיתוח שפת האמנות – צבע, צורה, קומפוזיציה, קו וכתם והכרות עם מגוון חומרים כמו צבעי אקריליק, צבעי מים ועוד.

ביקור הרב שטיינזלץ
רישום וציור ע"פ דמיון

יצירה מאפשרת בניית זהות, משקפת את פנימיותינו ואף מעצבת אישיות יוצרת ומייצרת. פיתוח היצירתיות הינה בכל רבדי החיים וזה נעשה בראיית הטוב שבכל אחד והידיעה שבכל אחד טמונים כוחות יצירתיים ויכולת התחדשות מתמדת.

רישום טבעי מהתבוננות

תרגילי רישום מהתבוננות משפיעים על ריכוז ומעדנים את הנפש מעצם הצורך בהתכלות לפרטי פרטים. תרגילים אלו מפתחים מיומנות טכניות המאפשרות ביטוי אישי רעיוני באופן מיטבי. בתרגילים אלו מתרגלים אור וצל, נפח, פרופורציות, חלל ורקע ועבודת עפרון ופחם.

ציור בטבע

ציור בטבע מעורר חוויה של עונג והתפעמות, מעצבת תגובות רגשיות ותורמים לפיתוח את היכולת לראות את הפליאה בבריאה.

סדנת פיסול קרמי

קרמיקה היא מדיום ביניים המקיים דיאלוג מתמשך עם ערכים ומגמות בתחומי עיצוב המוצר לצד דיאלוג פורה עם האמנות הפלסטית. נקודת המוצא ליצירה הקרמית הנה גוש אמורפי של חומר, בוץ, המתהווה ליצירה שונה בהרבה מאותו גוש ראשוני.

סדנת הקרמיקה מספקת חלל להתנסות מחקרית, אמנותית ועיצובית במגוון חומרים קרמיים.

אנו עסוקים בהכרת יסודות השפה הפיסולית על מרכיביה: צורה, חלל, נפח, מסה, מבנה וקנה מידה לצד עיצוב והתנסות בחומר .

פיסול קרמי -
עבודה בחומר וצבע

עיצוב התוצרים וצביעתם היו חלק מתהליך הבחירה האישית ופיתוח חוש האסתטי. אנו נתנסה בציפויי זכוכית, תחמוצות של מתכות ומניפולציות אחרות של צביעה ובכך נהפוך את הכלים לשימושיים.

סדנת נגרות

בסדנת נגרות לומדים את כל היסודות, מכירים את סוגי העץ שאיתם ניתן לעבוד. לומדים להבחין בין כלי העבודה הידניים לחשמליים ומבינים מה נכון יותר עבור עבודה שרוצים לעשות ומה מתאים לצורך יצירת העבודה. זוהי סדנה שמספקת טעימה מעולם הנגרות תוך התנסות אישית.

ניתן לעצב פריטי ריהוט או להתחיל לייצר פריטי עץ שונים.

התנסות עם עץ

התנסות עבודה בעץ מאפשרת להפגין יצירתיות, לעבוד עם הידיים, בניית פרטי ריהוט ואף לפסל אובייקטים שימושים שונים תוף עיצוב מקורי. סדנת נגרות היא דרך מצוינת להכיר טוב יותר את שיטות העבודה השונות.

סדנת חקלאות

הסדנה מאפשרת התנסות בשיטות גידול, היכרות והכנה נכונה של שיטות הגידול השונות וממשק הגידול. מציאת פתרון בעיות ומחלות בצמחים .

מרכז יצירה בימי הקורונה

בשל הנסיבות מרכז היצירה אינו פעיל באופן הרגיל אותו פיתחנו. בימים אלו שיעורי יצירה מתנהלים באופן מקוון ע"י המורה לאמנות. הוראה זו אפשרה פיתוח חדש של למידה באמצעות פרויקטים המתבססים על חקירה אישית בבית. הוראה נעשית דרך מצגות אינטראקטיביות המאפשרות לתלמידים לחשוב, לחוות, להתבונן וליצור בתנאים חדשים ואף מאתגרים. 

Scroll to Top
ניתן לפנות אלינו ישירות בווטסאפ
דילוג לתוכן